DKK w klimacie cygańskim

Tym razem DKK dla dorosłych pochylił się nad książką Angeliki Kuźniak „Papusza”. Reportaż ten jest smutną opowieścią o bardzo wrażliwej, skromnej i utalentowanej kobiecie, która nie przystawała do zwykłej polskiej społeczności, a z cygańskiej została wykluczona. Samotna i niezrozumiana wpadła w depresję. Trudno pojąć jak tragiczne było jej życie. Ile doświadczyła w nim biedy, okrucieństwa, bólu i niesprawiedliwości. Ważne jest, iż autorka w sposób jak najmniej inwazyjny przedstawia fakty z życia poetki. To tak jakby chciała nakreślić nam jej autobiografię. Poznajemy ją w dużej mierze jej słowami, pochodzącymi z jej listów, z wierszy i z fragmentów pamiętnika. Atutem tej książki są właśnie autentyczne zdjęcia oraz wiersze. Szkoda tylko, że nie dało się zamieścić w „Papuszy" więcej wiadomości na temat kultury cygańskiej, ale to jest, niestety, zakazane prawem tej społeczności. A to, co zostało tutaj przedstawione, co prawda raczej znane jest wszystkim, którzy mieli jakąś styczność z tą grupą, wyjaśnia podejście „gadziów” (nie-Cyganów) do Cyganów oraz brak zaufania do nich.

Książka naprawdę WARTA przeczytania.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych 5 grudnia (wtorek)- godz. 16.00.