DKK dla dorosłych nie próżnuje

22 października odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, gdzie przedmiotem dyskusji była książka Sylwii Chutnik „Dzidzia”.

Czym i kim naprawdę jest Dzidzia? Dowiadujemy się tego z kolejnych rozdziałów: Dzidzia jako kara, jako spisek, Dzidzia jako święta, jako trup. Otóż Dzidzia jest pojemnym symbolem kolejno – traumy wojennej, umęczonej patriarchatem matki Polki, hipokryzji polskiego katolicyzmu, antysemityzmu i przede wszystkim – Polski. I to Polska jest tu głównym oskarżonym, właśnie taka: chora, nieudolnie zarządzana (najlepiej przez umarłych bohaterów), straumatyzowana, wykorzystywana – jak Dzidzia: jako święta, jako trup. Natężenie brutalności, bólu, głupoty i bezwzględności jest tu tak duże, że narracja osuwa się w groteskę i staje się surrealistyczna. To wrażenie dodatkowo pogłębia zabójcza dawka ironii, wpisana w tekst powieści i to już na poziomie konstrukcji zdania.

Książka mocna, szokująca, dosadna. Czasem za mocna, zbyt epatująca okrucieństwem, okropnościami i wulgarnością, przez co odczuwa się przesyt - w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych 15 listopada o godz. 16.00.