TRANSSYBERYJSKA. Drogą żelazną przez Rosję i dalej w lubawskim DKK

Nie czytamy za dużo reportaży, ale skusiliśmy się na “Transsyberyjską” Piotra Milewskiego. Książka nawet dość ciekawa, opisująca “drogę żelazną przez Rosję”. Autor bardzo rzeczowo podszedł do tematu, przedstawiając historię budowy magistrali transsyberyjskiej od roku 1891. Zrobił to dokładnie, zgodnie z historycznymi źródłami. Jednak oczekiwaliśmy od tego reportażu czegoś więcej - może Rosji poznanej od środka, ciekawostek, obrazowych opisów, smaków, zapachów, barw, ludzi. Książka ta to poprawnie napisany tekst, jednak z przewagą historii.  Jakoś nie poczuliśmy za bardzo rosyjskiego klimatu, rosyjskiej duszy. Na spotkaniu uzupełniliśmy wiedzę o tej kolei o ceny podroży, doświadczenia osób, które podróżowały tą koleją, ich wrażenia, spotkania z podróżującymi, ciekawostki, praktyczne porady, ceny podróży itp.

Książka ciekawa jednak wątki socjologiczne mogłyby być bardziej rozbudowane.

Książkę oceniłyśmy na 5/5